Blog


Wygrana w konkursie literackim Fantazje Zielonogórskie

Zaczęło się od opowiadania Grona życia (powyższa ilustracja Igora Myszkiewicza), które znalazło się w antologii Fantazje Zielonogórskie w 2012 r. Rok później do antologii zakwalifikowało się opowiadanie Diabeł na wirażu. W 2014 r., w ostatni dzień zgłaszania prac padł mi laptop, pożerając plik z całym trzecim aktem opka Bóg, który przychodzi. Miałem zatem kolejny rok na jego dopracowanie i jest efekt, doczekałem się wreszcie głównej nagrody w konkursie.

Z materiałów prasowych organizatora konkursu Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra: „Bóg, który przychodzi, urzekł kapitułę świetną klimatyczną historią osadzoną w latach 30. ubiegłego wieku. Tajne kulty, Bachus, polski ksiądz oraz niemiecka agentka, ta historia po prostu porywa czytelnika”.

Kapituła wyróżniła dwie prace, które były również bardzo ciekawe i stanowiły niemałą konkurencję dla zwycięzcy. Są to Król Szczupak napisany przez Monikę Kasprowiak oraz Grünberg.One, którego autorem jest Adam Froń.

Pozostałe prace, które wybrano do książkowej antologii:
Miasto Srok Dominika Hejduk,
Saudade Pana Filip Koziński,
Zbieracz Pijanych Hansów Krzysztof Gniady,
Było jutro Marta Magdalena Lasik,
Af Rika Marek Zychla,
Nihil fit sine causa Dorota Dziedzic-Chojnacka,
Czego należało dowieść Marta Krajewska,
Sroki z Wieży Głodowej Alicja Tempłowicz,
Familariusz Marek Palutkiewicz.

Piąty tom Fantazji Zielonogórskich będzie miał swoją premierę podczas tegorocznych Bachanaliów Fantastycznych, które odbędą się w dniach 18-20 września w Zielonej Górze.

Kilku osobom należą się z mojej strony podziękowania: jury za docenienie, AdAstrze za organizowanie już piąty rok konkursu literackiego i stwarzanie lokalnym autorom takiej szansy, testowym czytaczom: Rybie (laureat sprzed dwóch lat), Filipowi i mojej kochanej Kasi! Na specjalne podziękowania zasługuje szacowny kolega Tomasz Czyżniewski, z którego znakomitych książek i artykułów o historii Zielonej Góry zaczerpnąłem wiele ciekawostek (choćby autentyczny opis sali obrad lokalnej loży masońskiej). Dziękuję! Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i życzę zwycięstwa w kolejnej edycji!

Komentarze ( 2 )

 • Monika Kasprowiak says:

  Na rozdaniu nagród zachowałam się jak ostatni cham i nie podziękowałam panu za prezent. Czasu nie cofnę i sytuacji nie zmienię, ale chciałabym chociaż troszeczkę się zrehabilitować.
  Dziękuję bardzo. To był bardzo ładny gest z pana strony. Gratuluję zwycięstwa i życzę kolejnych sukcesów literackich.
  Monika kasprowiak

  • Marek Starosta says:

   Cała przyjemność po mojej stronie. Gratuluję wyróżnienia i życzę zwycięstwa w kolejnych edycjach. Już się cieszę na lekturę Króla Szczupaka!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *