Blog


Spotkanie z Bogusławem Polchem

Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki i działającego w jej ramach festiwalu Komiksowa Warszawa prowadziłem spotkanie z legendą polskiego komiksu, artystą Bogusławem Polchem. Przygotowując się do spotkania z ogromną przyjemnością połknąłem w kilka dni przeszło 600 stron jego najsłynniejszych komiksów SF: serii Ekspedycja (znanej również jako Bogowie z kosmosu oraz Według Ericha von Dänikena), a także serii Funky Koval. I dochodzę do wniosku, że Polch to taki Sean Murphy polskiego komiksu – fotorealistyczna, ale posiadająca wyraźny charakter kreska, w parze z ekscytującymi, przygodowo-sensacyjnymi opowieściami.

Bogusława Polcha nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynie nie tylko z komiksów (oprócz SF również Kapitan Żbik, Wiedźmin), ale również z okładek i ilustracji książkowych, np. do cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego oraz z projektów reklamowych. W 2011 roku zaskoczył fanów kolejną odsłoną przygód Funky Kovala (Wrogie przejęcie do scenariusza Macieja Parowskiego), potem był nostalgiczny powrót do serii Kapitan Żbik (Tajemnica „Plaży w Pourville” do scenariusza Władysława Krupki), a teraz na rynek trafiają fenomenalnie przygotowane przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka albumy zbiorcze klasyków Ekspedycja i Funky Koval.

Na spotkaniu artysta wspominał o kolejnych przedsięwzięciach, takich jak będące w przygotowaniu wydanie zbiorcze jego albumów Wiedźmina, komiksowy projekt promocyjny dla branży energetycznej oraz autorski komiks Rokosz, nad którym Bogusław Polch pracuje od lat. Twórca wraca w nim do swoich ulubionych tematów – lotnictwa, a szczególnie prototypowych pojazdów lotniczych i ekscytującego świata pilotów. Będą też wątki fantastyczno-naukowe związane ze zlokalizowaną w Australii anomalią magnetyczną. Brzmi to wszystko niezwykle ekscytująco i już nie mogę doczekać się efektów.

Wciąż otwarta pozostaje kwestia ewentualnej ekranizacji Funky Kovala w Hollywood, a do tego projektu doszedł ostatnio jeszcze jeden – serial animowany na podstawie Ekspedycji, o którym więcej dowiecie się na aisthemovie.com.

Wypytuję Bogusława Polcha o plany związane z "Rokoszem". Zdjęcie dzięki uprzejmości Jolanty Stypułkowskiej.

Wypytuję Bogusława Polcha o plany związane z „Rokoszem”. Zdjęcie dzięki uprzejmości Jolanty Stypułkowskiej.

Komentarze ( 0 )

    Dodaj komentarz

    Your email address will not be published. Required fields are marked *