Blog


Fantastyczna Czwórka: Koniec

Kolejny przekład Fantastycznej Czwórki. Tym razem jest to dzieło Alana Davisa z cyklu Koniec. Pomysł cyklu jest interesujący – ponieważ tasiemcowe serie o super-bohaterach są kontynuowane w nieskończoność, jedynym sposobem na zamknięcie wszystkich wątków jest album „co by było gdyby”.

Co by się mogło wydarzyć w ostatniej opowieści o Fantastycznej Czwórce? Najłatwiej pójść w kierunku dramatycznej śmierci głównych bohaterów, ale Alan Davis postanowił zerwać ze schematem i otwiera opowieść czyjąś dramatyczną śmiercią, a dopiero na tym buduje dalszą historię – historię o rozpadzie grupy, zerwaniu łączących ich więzi emocjonalnych oraz o tym, jak po latach muszą spróbować te więzi odbudować.

Z Fantastyczną Czwórką mam trochę tak jak z Hulkiem, to znaczy koncepcja podoba mi się bardziej niż same komiksy. Uważam, że te postacie nie miały szczęścia do naprawdę dobrych scenarzystów i powstało stosunkowo (jak na ogromną bibliotekę Marvela) niewiele naprawdę dobrych komiksów o ich przygodach. Ciągle mam nadzieję, że to się zmieni i regularnie zaglądam do oryginalnych zeszytów żeby sprawdzić, w którą stronę idą twórcy i zespoły redakcyjne. Niestety w przypadku Fantastycznej Czwórki „koniec” faktycznie jest na horyzoncie, biorąc pod uwagę, że Marvel planuje zawiesić ich przygody na czas nieokreślony, a kolejne doniesienia o ekranizacji komiksu przez wytwórnię Fox napawają fanów coraz gorszymi przeczuciami. Miejmy nadzieję, że zapowiadany na 13 lutego 2015 r. pierwszy trailer Fantastic Four z wytwórni Fox będzie dla tej marki zastrzykiem pozytywnej energii. Tymczasem pozostaje nam album Koniec, znakomity nie tylko, jako opowieść o super-bohaterach, ale również jako rasowa opera kosmiczna.

obr_150116_ff_end

Kup komiks Fantastyczna Czwórka: Koniec

Komentarze ( 0 )

    Dodaj komentarz

    Your email address will not be published. Required fields are marked *