Dorwać Jiro!

Miałem ogromną przyjemność napisać przedmowę do polskiego wydania komiksu Dorwać Jiro!. Poniżej informacje udostępnione przez polskiego wydawcę Mucha Comics.

Dorwać Jiro!

W niezbyt odległej przyszłości, w Los Angeles, gdzie kultura konsumpcji sięgnęła zenitu, miastem rządzą Szefowie Kuchni. Są niczym dawni szefowie gangów, a ludzie dosłownie zabijają się o miejsca w restauracjach. Do tego właśnie miasta przybywa Jiro, renegat i bezwzględny mistrz sushi, zamierzający wcielić w życie swój podstępny plan. Rozpętuje się wojna kulinarna o iście epickim rozmachu. Nikt nie wie, czy po jej zakończeniu pozostanie przy życiu choć jeden z Szefów.

Anthony Bourdain, słynny szef kuchni i autor bestsellerów z listy New York Timesa (Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałego, Kill Grill), gwiazda programów Bez rezerwacji i Postój z Anthonym Bourdainem przy współpracy z Joelem Rose (La Pacifica, Kill Kill Faster Faster, Kruk) stworzył wizję skrajnie konsumpcyjnego świata i zachłannego, żarłocznego społeczeństwa. Ich opowieść zilustrował swoimi szczegółowymi i dynamicznymi rysunkami artysta Langdon Foss.

Cytaty z prasy:

„Scenariusz Anthony’ego Bourdaina i Joela Rose’a to porażająca wizja świata niedalekiej przyszłości oparta na motywach Straży przybocznej – klasycznego filmu Akiry Kurosawy”.

„Dorwać Jiro! odkrywa przed nami dystopijną wersję Los Angeles, gdzie nawet już dziś (w większości) uprzejme i akademickie dyskusje o jedzeniu przeradzają się w ponure gastronomiczne waśnie… Pod pewnym względem Dorwać Jiro! stanowi dla pana Bourdaina zamknięcie pewnego cyklu”.

– The New York Times

„Wytrawna mieszanina konfliktów i przemocy. A wszystko to podlane odpowiednim ładunkiem pikanterii”.

– USA Today

„Niesamowicie ukazany świat, począwszy od różnych rodzajów sushi i targowisk, po krwawy konflikt i zagrożenie ze strony wojujących wegan – to wszystko nadaje tej powieści graficznej jeszcze większej drapieżności i zuchwałości”.

– Huffington Post

„Dorwać Jiro! to jeden z najbardziej niezwykłych komiksowych projektów, a zarazem jeden z najsmakowitszych kąsków w swoim gatunku”.

– The Onion/AUClub

„Zjadliwa satyra na kulturę konsumpcjonizmu”.

– Publishers Weekly

„Fantastyczna! Wyśmienita lektura! Naprawdę zabawna i smakowita!”

– Jimmy Fallon

O twórcach:

Anthony Bourdain – były kucharz, dziś słynny obieżyświat i poszukiwacz smaków, autor takich bestsellerów jak Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałego i serii książek z cyklu Kill Grill. Gwiazda przebojowych programów telewizyjnych Bez rezerwacji i Podróż kucharza. Przez blisko 10 lat pełnił rolę szefa kuchni dużej sieci restauracji Braserie Les Halles. Autor powieści kryminalnych Bone in the Throat i The Bobby Gold Stories.

Joel Rose jest autorem powieści Kruk (Prószyński i S-ka, 2008), Kill the Poor, Kill Kill Faster Faster (zekranizowanej w 2008 roku) oraz trzyczęściowego komiksu La Pacifica.

Langdon Foss rysował komiksy dla takich wydawnictw jak DC, Heavy Metal, Penny-Farthing Press, IDW, Cricket’s Cicada Magazine, Wizards of the Coast i White Wolf Games. Jego prace można również znaleźć w podręcznikach procedur NATO, galeriach sztuki oraz na ciałach wielu osób w postaci tatuaży.

Przykładowe plansze:

Dorwac-Jiro-promo-01

Dorwac-Jiro-promo-02

Dorwac-Jiro-promo-03

Dorwac-Jiro-promo-05

dorwac-jiro-promo-07-1407483267

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × four =