Kuchnia


Wojna ciastkowa 1838 r.

„Wojna ciastkowa” wybuchła w 1838 r. między Francją a Meksykiem. Francuski cukiernik Remontel żądał zadośćuczynienia za zniszczenie jego cukierni przez żołnierzy meksykańskich podczas pustoszących kraj niepokojów społecznych. Wobec zignorowania jego roszczeń przez rząd meksykański, cukiernik poskarżył się do francuskiego króla Ludwika Filipa.

Wino Chateau Picard w pierwszym odcinku Star Trek: Discovery

Jednym z moich koników jest gastrofantastyka, to znaczy fikcyjne potrawy z fantastycznych światów popkultury. W dostępnym od paru dni październikowym numerze Nowej Fantastyki piszę o kuchni uniwersum Star Trek. Artykuł związany jest z wczorajszą premierą pilotowych odcinków nowego serialu osadzonego w tym wszechświecie „Star Trek: Discovery”.

Pizza we Florencji

Zwykły placek. W Polsce łatwiej o dobrą pizzę niż o dobrą golonkę, ale Włosi nadal wyprzedzają resztę świata o kilka długości. Poniżej trzy najlepsze pizze, jakie jadłem we Florencji, a na zakończenie najgorsza.

Pierwszy pokaz kulinarny

W kuchni, jak na okręcie pirackim, gorąco, nerwowo, a dookoła biegają charakternicy uzbrojeni w noże. W weekend kapitan statku Tomek Jakubiak wziął mnie na pokład i zagonił do roboty przy pokazie na II Ogólnopolskich Targach Dobrego Jedzenia w Zielonej Górze.

Widelcem po mapie: Zjeść Budapeszt

Budapeszt! Jakoś tak się złożyło, że zwykle oglądałem go tylko z okien rozklekotanych autobusów, wiozących mnie na wakacje do Grecji. Zawsze chciałem zatrzymać się w Pesztobudzie na dłużej. Udało się dopiero w tym roku, ale za to po pierwszej wizycie szybko przyszła kolejna.

Co zjeść w Pekinie? Gorący kociołek!

O chińskiej kuchni można książki pisać. Postanowiłem popełnić wpis tylko o drobnym aspekcie, o popularnych w Pekinie „hotpotowniach”, czyli tanich barach z gorącymi kociołkami. Doskonale nadają się do biesiadowania i są cenione przez miejscowych.

Najlepsza restauracja rybna w Brukseli. De Noordzee | La Mer du Nord

Kiedy bezczelnie popijałem Guinnessa w stolicy lambiców i innych doskonałych piw belgijskich, pochwaliłem się przygodnie poznanemu Belgowi, że właśnie wracam z najlepszej restauracji rybnej w mieście. Belg prychnął protekcjonalnie. – Pewnie byłeś przy Grand Place i dałeś się złapać w jedną z tamtejszych pułapek na turystów. Drogie i niedobre jedzenie. – W odpowiedzi wyświetliłem mu na telefonie zdjęcie lokalu, który miałem na myśli. – A, to tak – poprawił się. – To faktycznie najlepsza knajpa w Brukseli.

Restauracja Sztuczka w Gdyni

Goszcząc w Trójmieście i zachęcony rankingiem Gazety Wyborczej, wypróbowałem gdyńską restaurację Sztuczka. Według rankingu, jest to druga najlepsza restauracja w całym Trójmieście. Pierwszy lokal w rankingu odstraszył mnie cenami. Do Sztuczki przekonało mnie kozackie zdjęcie szefa kuchni i właściciela Rafała Wałęsy (daleka rodzina byłego prezydenta).

Powrót do La Tulipe Noire

Czy stek z krokodyla będzie lepszy niż z wieloryba? Wracam do Czarnego Tulipana niemal równo rok po mojej pierwszej recenzji.

Wieczór nalewek Zbigniewa Sierszuły

Zbigniew Sierszuła to utytułowany mistrz nalewek, którego wyroby zbierają najwyższe laury i cieszą się uznaniem smakoszy. Od przeszło 40 lat osobiście przygotowuje nalewki. Jak sam twierdzi najtrudniejsze jest pierwsze pięć lat, ponieważ większość nalewek nabiera smaku z wiekiem i początkujący producent musi się wykazać cierpliwością.