Komiks


Iron Man: Upadek i wzlot

Tony Stark – naukowiec i playboy – jest obiektem zazdrości milionów ludzi. Mężczyźni chcą być nim, kobiety pragną być z nim. Nikt jednak nie podejrzewa, że biznesmen prowadzi również niesamowite życie jako niezwyciężony Iron Man. Tony Stark poprzysiągł, że będzie stawiał czoło wszelkim formom niesprawiedliwości – niezależnie od tego, czy będzie to próba wrogiego przejęcia jego firmy, czy działalność takich łotrów jak Mandaryn, Half-Face czy Titanium Man.

Fantastyczna Czwórka: Nadejście Galactusa

Reed Richards oraz Sue Storm w końcu postanowili się pobrać! W najbardziej chaotycznym ślubie stulecia wezmą udział prawie wszyscy bohaterowie uniwersum Marvela. Miesiąc miodowy młodej pary zostanie brutalnie przerwany przybyciem Inhumans. A tuż po nich pojawi się istota, przed którą zadrżą wszyscy mieszkańcy Ziemi – czeka nas pierwsza wizyta niepowstrzymanego pożeracza planet, Galactusa.

Marvel Knights Spider-Man: Jadowity

Opis wydawcy:
Spider-Man wpada z deszczu pod rynnę, kiedy się okazuje, że na czarnym rynku zlicytowano symbiont Venoma! Co gorsza, wciąż nie odnaleziono cioci May, a tajemniczy przeciwnik terroryzujący Petera nasyła na niego kolejnych złoczyńców! Jak długo Człowiek-Pająk będzie w stanie to wszystko znosić?

Daredevil: Żółty

Opis wydawcy:

Jeph Loeb i Tim Sale (Spider-Man: Niebieski) w kolejnej odsłonie cyklu inspirowanego kolorami. Niewidomy śmiałek, Daredevil, obrońca nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen, wspomina początki swej kariery, podczas której przez krótki okres nosił żółty kostium. W pisanych przez siebie listach opisuje dwie osoby, których tragiczne losy najmocniej go ukształtowały: ojca „Walecznego” Jacka Murdocka oraz swoją wielką miłość – Karen Page.

Uncanny X-Men: Zmierzch mutantów

Opis wydawcy:

W klasycznej opowieści z okresu początków kształtowania się drużyny X-Men w składzie grupy pojawiają się nowi mutanci – Polaris i Havok. Obdarzonych niezwykłymi mocami nastolatków czeka mnóstwo bitew z wieloma czarnymi charakterami – zarówno ze znanymi już złoczyńcami, jak i z całkiem nowymi, o których świat jeszcze nie słyszał! Szykujcie się na starcie z przerażającym Żywym Monolitem oraz mechanicznymi Sentinelami!

Venom

Opis wydawcy:

Weteran wojenny Eugene „Flash” Thompson dla ojczyzny poświęcił wszystko. Teraz Flash otrzymał drugą szansę. Wziął udział w tajnym projekcie wojskowym o kryptonimie „Operacja Venom”. Połączono go z pozaziemskim symbiontem, który niegdyś był jednym z najzacieklejszych wrogów Spider-Mana. Siła woli Thompsona zaważy na tym, czy nowych zdolności użyje w służbie dobra, czy stanie się kolejną ofiarą mrocznych pragnień istoty z kosmosu.

Spotkanie z Bogusławem Polchem

Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki i działającego w jej ramach festiwalu Komiksowa Warszawa prowadziłem spotkanie z legendą polskiego komiksu, artystą Bogusławem Polchem. Przygotowując się do spotkania z ogromną przyjemnością połknąłem w kilka dni przeszło 600 stron jego najsłynniejszych komiksów SF: serii Ekspedycja (znanej również jako Bogowie z kosmosu oraz Według Ericha von Dänikena), a także serii Funky Koval. I dochodzę do wniosku, że Polch to taki Sean Murphy polskiego komiksu – fotorealistyczna, ale posiadająca wyraźny charakter kreska, w parze z ekscytującymi, przygodowo-sensacyjnymi opowieściami.

Marvel Knights Spider-Man: Śmiertelna Trwoga

Miałem z pracy nad tym albumem ogromną frajdę. Pierwszy raz tłumaczyłem dialogi mojego ulubionego scenarzysty Marka Millara. Jedną z technik narracyjnych, za które lubię Millara jest osadzanie opowieści bardzo głęboko w teraźniejszości. Autor przytacza tytuły filmów, które były akurat na topie, gdy powstawał scenariusz. Jego bohaterowie używają najmodniejszych w danym roku gadżetów elektronicznych i nucą piosenki z ówczesnego szczytu listy przebojów. Trochę jak z przygodami Jamesa Bonda.

Oryginalne plansze komiksowe

W wielu krajach, gdzie komiks jest popularny, normą jest sprzedaż oryginalnych plansz przez rysowników oraz ich rynek wtórny. W Polsce również zaczyna się to rozkręcać. W zajmującym się tym, specjalistycznym sklepie znaleźć można planszę z komiksu Kapitan Niepalny.

Fantastyczna Czwórka: Koniec

Kolejny przekład Fantastycznej Czwórki. Tym razem jest to dzieło Alana Davisa z cyklu Koniec. Pomysł cyklu jest interesujący – ponieważ tasiemcowe serie o super-bohaterach są kontynuowane w nieskończoność, jedynym sposobem na zamknięcie wszystkich wątków jest album „co by było gdyby”.